Tığ İşi Sandalet Patik Yapılışı

Tığ İşi Sandalet Patik Yapılışı

Merhaba hanımlar, şimdi de ayaklarımızı sıcak tutma zamanı. Bu kadar şık ve güzel sandalet patiklerinden kim örmek istemez. Eminim hepiniz bu örneği yapmak isteyeceksiniz. Haydi, hanımlar bu zarif patiklerimizle ayaklarımızı süsleyelim.

MALZEMELER

  • Patik İpi
  • 3 numara Tığ
  • Boncuk

YAPILIŞI

Öncelikle 50 zincir çekiyoruz ve her bir zincirin üstüne geriye dönüp 2ciye batıp 2li tırabzan yapıyoruz. 12 kez bu şekilde dönerek tabanımızı yapıyoruz.

Şimdi deüst kısmını yapıyoruz. Daha sonra ikiye katlayarak 13 tane ilmek olacak şekilde tam ortasından ayarlayıp ipimizle 13 tane 2li tırabzan yapıyoruz.

Daha sonra 2 zincir çekiyoruz ve ikinci sıraya batıp sık iğne yapıyoruz. Ve hemen yine yanına 1 tane daha sık iğne yapıp geriye dönüyoruz. Daha sonra 2li tırabzanla içlerini 3 defa dolduruyorum. Tekrardan 13 tane 2li tırabzana devam ediyoruz. Aralarına değil tepelerine batarak yapıyoruz. Aynı şekilde patiğin diğer kısmına da yapıyoruz.

Daha sonra yine başa geldiğimiz aynı işlem fakat bu sefer 4 zincir çekip yine 2ciye batarak sık iğnelerimizi yapıyoruz. Bu şekilde her sıra başına döndüğümüz de 2 şer atlayarak sık iğneleri tamamlıyoruz.

Şimdi de taban kısmını yapıyoruz. Patiğimizi ikiye katlayıp yine yarısına kadar yukarda anlatmadığımız şekilde 2li tırabzanlarla yapıyoruz. Bu şekilde tabanda 8 sıra olacak. 8 sıradan sonra 4 tane 2li tırabzan yaparak öbür ucuna kadar aynı şekilde devam edip ucuna tutturuyoruz. Bu şekilde sandal patiğimizi de bitiriyoruz. İstediğiniz şekilde boncuklarla süsleyebilirsiniz.

Sevgili hanımlar, sandalet patikleriniz hazırdır. İyi günlerde kullanın…

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın