Gül Nasıl Dikilir?

Gül Nasıl Dikilir?

Gül çeşitleri ve dikme yerleri:

Sevilen bir çiçek olan gülün başlıca 4 ana çeşidi vardır:

1-çiçekleri yalın kat yarım katmerli ya da tam katmerli olanlar

2- tam katmerli güllerin çiçekleri küçük ve birkaçı bir arada açanlar

3-çiçek açma zamanlarına göre yılda bir kez çiçek açanlar

4-büyümeleri bakımından bodur, yüksek boylu ve sarmaşık güller
Güller bahçe ve parklarda kısa boylu yani palyanto gülleri genellikle çimen aralarına üçerli gruplar halinde dikilir. Uzun boylu yedi veren gülleri yani remontantlar ana bahçe yollarının iki yanındaki kordonlara 2-3 metre aralıklarla dikilir. Çardak ve terasların süslenmesinde cilimbink gül çeşitleri kullanılır. Taşlı bahçelerde yabani güller yetiştirilebilir.

Gül dikerken neye dikkat etmeli:

Bahçenize gül fidanını ılıman iklimlerde ekim kasım aylarında soğuk iklimlerde ise ilkbaharda dikebilirsiniz. Dikim için şu noktalara dikkat etmelisiniz.

Fidan köklerindeki fazla uzun ya da ezilmiş, kırılmış kısımları bir makasla keserek temizleyiniz. Fidanların dikileceği çukurları 40 cm genişliğinde 50 cm derinliğinde açınız. Çukur dibine eski yanmış gübre ile karıştırılmış iyi cins toprağı bir kümbet halinde yerleştiriniz. Fidan kökünü başka bir yerde hazırlayacağınız sulandırılmış killi toprakla taze sığır gübresi karışımı bir bulamaca batırarak çukurdaki kümbete oturtunuz. Etrafını iyi cins toprakla örterek çukuru kapayınız.

Unutmayınız gül her topraktan hoşlanmaz. Buğday toprağı ya da bağ toprağı diye tanınan killi kumlu rengi kırmızıya çalan toprakları sever. Fazla killi ağır çok kumlu ya da çok kireçli topraklarda gül iyi yetişmez.

Eğer uzunca bir fidan dikmişseniz rüzgardan sallanarak bozulmaması için yanına herek denen bir çubuk saplayınız. Fidanı buna pamuklu bir paket ipliğiyle bağlayınız.

Bir cevap yazın