El İşi Kavanoz Süsleme

Çocukların ve büyüklerin en sevdiği kahvaltılıklardan biridir sarelle ya da nutella. Kavanozları da tadı kadar güzel ve şirindir. Ne yazık ki çoğumuz bu güzel kavanozları ya direk çöpe atıp ziyan edip çevreye zarar verenlere katılırız ya da öylesine kullanırız. Artık bu alışılmış duruma bir dur demenin ve mutfaklarımızda daha şirin kavanozlar görmenin zamanı geldi. Kavanozlarımızı değerlendirirken kendimize de yeni bir el işi uğraş edinmenin huzurunu yaşayacağız.

 

Gerekli malzemeler:

  1. Bir adet kavanoz.
  2. Dilediğimiz renklerde akrilik boya veya cam boyası, hobi marketlerde uygun fiyata kolaylıkla bulabiliriz.
  3. Sünger fırça ve normal fırça.
  4. Süslemek için minik bir magnet, kurdele, dantel.

 

Kavanozun üzerindeki kâğıdı iz bırakmadan çıkarıyoruz ve kuru bir şekilde temizliyoruz.

El İşi Kavanoz Süsleme  (1)

 

Akrilik boyayı çalkalayıp bir tabağa bir miktar döküyoruz. Sünger fırçayı boyaya batırıp kavanoza sürmeden vurgu şeklinde boyuyoruz. Boyama esnasında kabarcıklar olacaktır bu canınızı sıkmasın kuruyunca kayboluyorlar. İlk katı boyadıktan sonra 15-20 dakika kurumaya bırakıp tekrar aynı şekilde bir kat daha boyuyoruz.

El İşi Kavanoz Süsleme  (2)

 

Kavanozun şekline göre dilediğiniz başka bir renk boyayla fırça yardımıyla diğer tarafa taşırmadan boyuyoruz. Kuruduktan sonra ilk yaptığımız renk boyadan küçük beneklerle zincir şeklinde etrafını boyuyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. Eğer kavanozun boyasının daha uzun ömürlü olmasını ve kavanozu elde yıkamanız gerekecek şekilde kullanmak istiyorsanız sprey vernikle vernikleyebilirsiniz.

El İşi Kavanoz Süsleme  (3)

El İşi Kavanoz Süsleme  (5)

Artık dilediğiniz şekilde süsleme zamanı. Beğendiğimiz bir magneti tutkal yardımıyla kavanoza yapıştırıp kurdele ve dantel ile kavanozun dilediğimiz yerlerinden bağlayarak süsleme işini tamamlıyoruz.

El İşi Kavanoz Süsleme  (6)

Güzel günlerde kullanın.

 

Bir cevap yazın