El İşi Dekoratif Sepet Yapımı

El İşi Dekoratif Sepet Yapımı

 

Çoğu zaman ortalıkta gezen küçük eşyalarımızı koymak için bir şeyler ararız ve sırf ortalıkta kaybolmasınlar diye herhangi bir kaba doldururuz. Tabi böyle alelade ortadan kaldırmak için kullandığımız kaplar veya kutularda dekoratif olmadıkları için evimizde hoş bir görüntü oluşturmazlar ve dolapların içine tıkmak zorunda kalırız. Peki eşyalarımızı koymak için kullanacağımız kapları kendi el emeğimizle süsleyip evimizin havasına farklı bir görüntü katacak dekoratif ve şık bir sepet haline getirmeye ne dersiniz? O halde hiç vakit kaybetmeden ahşap mandallarla yapılan bu şık sepetten yapmaya başlayalım.

 

Gerekli malzemelerimiz:

 

Bir adet plastik yoğurt kabı.

Plastik kabın etrafını çevreleyecek sayıda ahşap mandal.

İçine astar olarak kullanmak için krem rengi veya dilediğiniz renkte kesilmiş bir kumaş.

Süslemek için kumaşın rengine uygun dantel.

Tutkal.

Maket bıçağı veya makas.

 

İlk olarak mandalların yaylarını çıkaralım. Yaylarını çıkardığımızda ahşaplar iki parça olacağı için sayıları da yeteri kadar artacaktır. Eğer yaylarını plastik kaba ölçerek çıkarmaya başlarsanız boş yere tüm mandalları açmış olmazsınız ve ziyan olmazlar. Daha sonra yayalarını çıkardığımız mandalları yan yana dikine gelecek şekilde aralarında boşluk bırakmadan plastik kovaya tutkalla yapıştırmaya başlayalım ve her yerine yapıştıralım.

Son olarak hazırladığımız kumaşı kenarlardan taşacak şekilde kovanın içine yerleştirip kenarlarından tutkalla sabitleyelim.

 

Dışa taşan kısımların fazlalıklarını eşit bir şekilde kesip dantelle uç kısımlarından mandalların üst taraflarına gelecek şekilde yapıştıralım.

Eğer dilerseniz kovanın kulpunu da çıkarmayıp aynı şekilde kumaş ve dantelle kaplayabilirsiniz. Dekoratif sepetimiz kullanıma hazır, kolay gelsin.

 

Bir cevap yazın