El İşi Davetiye Yapımı

Düğün, nişan, sünnet düğünü gibi kutlamaların olmazsa olmazlarından biri de davetiyelerdir. Özellikle düğün veya nişanları için en özel davetiyeyi sevdikleriyle paylaşmak ister gelin adayları. Matbaalarda her çeşidine rastlayabildiğimiz davetiye seçeneklerine her gün bir yenisi ekleniyor olsa da kısa zamanda kişiye özel olmaktan çıkıp bir başkasında rastlanabilir hale geliyor. Kendinize özel herkeste kolay kolay görülemeyecek bir davetiyeniz olsun istiyorsanız siz de kendi davetiyenizi kendiniz yapmaya ne dersiniz. Üstelik oldukça kolay ve az bir masrafla. O halde iç vakit kaybetmeden yapmaya başlayın.

Malzemeler:

  1. Dikdörtgen kâğıda istediğiniz yazı tipinde bastırılmış klasik davetiye. Dilerseniz ve üşenmezseniz aynı ebatlarda kesilmiş boş kağıtlara kendi el yazınızla yazarak da davetiyenizi hazırlayabilirsiniz.
  2. Marketlerde bulunan, yuvarlak pasta altı kâğıtları.
  3. Çift yönlü bant.
  4. Kurdele.
  5. Makas.

Pasta altı kâğıdın bir tanesini alıp masaya koyalım ve davetiyeyi kâğıdın üzerine ortalayarak koyalım. Kenarlarını davetiyenin üzerine katlayalım. Kat izlerini belli edip davetiyenin altında kalan kısma çift yönlü bantlardan yapıştıralım ve davetiyeyi tekrar aynı şekilde yerine koyup yapıştıralım.

El İşi Davetiye Yapımı (1) El İşi Davetiye Yapımı (2) El İşi Davetiye Yapımı (3) El İşi Davetiye Yapımı (4)

Kenarlarını katlayalım ve üst kısımlarında kalan fazla beyaz kağıtları keselim.

El İşi Davetiye Yapımı (5)

Şimdi banttan bir parça keselim ve davetiyemizin arka tarafına tam ortasına denk gelecek şekilde yapıştıralım. Kurdeleden davetiyeyi bağlayacak boyda kesip arka tarafa yapıştırdığımız bandın üzerine kurdeleyi ortalayıp yapıştıralım.

El İşi Davetiye Yapımı (6) El İşi Davetiye Yapımı (7) El İşi Davetiye Yapımı (8)

Kurdeleyi davetiyenin ön tarafına çevirelim ve banttan iki tane ufak parça keserek ön tarafın iki birleşme ucuna denk gelen yere yapıştıralım ve kurdelenin uçlarını düzgünce yapıştıralım. Daha sonra kurdeleyi bağlayalım ve işte bitti bile.

El İşi Davetiye Yapımı (9) El İşi Davetiye Yapımı (10) El İşi Davetiye Yapımı (11) El İşi Davetiye Yapımı (12)

Kolay gelsin.

Bir cevap yazın