Dantel Gül Yapılışı

Dantel Güller
Dantel Güller

Çoğu hanım dantel yapımının zor olduğunu düşünmektedir. Fakat hanımların düşündüğü kadar zor bir iş değildir.Öğrenildiğinde kolayca yapabileceğiniz bir işlemdir hatta.

Dantel gül yapılışı konusunda biraz bahsetmek gerekirse gerçekten zor değildir. Başlangıçta büyük yapraklardan başlayabilirsiniz.Önce parmak üzerine 11 tane zürafa yapıyorsunuz. Ters düğümle başa dönüyorsunuz. Bu sırada, başta, ortada ve sonda artırıyorsunuz zürafa sayısını 13 tane oluyor.Sonra 3. sıra için de aynı işlemi uyguluyorsunuz. Bu şekilde 10 sıra tamamlıyorsunuz. 10. sıra sonunda zürafalar 31 tane oluyor.En büyük yaprak bittiğinde kaşık gibi durması gerekmektedir. Başladığınız kısımdaki fazla kalan ipi tutup çekmeniz gerekmektedir.O ipi hafif çekince yaprak biraz daha kesinleşerek iyice kasık şeklini alıyor. Bu şekilde büyük yaprağı tamamlamış oluyorsunuz. Sonra yavaş yavaş onun bir küçüğünü sonra daha da küçüğünü yapıyorsunuz. Bu şekilde isteğe bağlı olarak 4-5 tane yaprak yapıp birbirine eklediğinizde hoş bir gül deseni oluşturmuş oluyorsunuz. Gül deseni yaparken yanına yeşil yapraklarda yapabilirsiniz. Ve gül desenin ortasına boncuk ekleyerek bunu daha da güzelleştirebilirsiniz. Gül deseninde önemli bir kısım ise rengidir. Pembe ve kırmızı güle daha fazla yakıştığı için bu tarz renkler seçebilirsiniz. Görüldüğü gibi dantel gül yapılışı hiçte zor değilmiş.

Her şeye fazlasıyla uyan gül deseni çoğu alanda kullanılmaya devam etmektedir. Dantel güller de buna dahildir. Birbirinden güzel olan bu dantel gülleri sizde rahatlıkla yapıp el yapımı aksesuarları süsleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın