Dantel Anglez Tekniği & Yapımı

Renkli Anglez Yapımı
Renkli Anglez Yapımı

El işi öğrenmek hem zevkli şeylerdir hem de bizi can sıkıntımızdan kurtarır. Bu yüzden sizinle Dantel anglez tekniği & yapımı nasıl olur bu konuya değineceğiz.

Öncelikle dantel anglez, tığ işi ile örülen şeritlerin desene göre şekillendirilip, aralarının brit ve ajurlarla tutturulması sonucu oluşan işleme türüdür. Dantel anglez iki şekilde yapılabilir. Bunlardan biri kumaşsız diğeri ise kumaş üzerine monta edilerektir.  İlk olarak basit bir yapımından bahsetmek istiyorum iki zincir çekerek örgüye başlayın. Dantel Anglez kordon tekniği :

Anglez 3İki zincir çektikten sonra mavi okla yere giriş yapmanız gerekiyor. Mavi oku da yukarıda görüyorsunuz.

Anglez 4

Sonra gördüğün gibi pembe ok mavi okların yeri. Şimdi tığı ipe dolamanız ve bir yeni ilmik almanız gerekmektedir. Yeni ilmeği çektikten sonra tığı ipe dolayıp zaten tığın üzerinde bulunan iki ilmiğin içinden geçirmeniz gerekmektedir.

Anglez (7)  Sık iğnenin yapılmış hali şimdi ise mor ok işaretlerinin olduğu yere dönüş yapacağız. Bundan sonra ikinci etaptan itibaren yaptığımız şeyleri tekrar edeceğiz.

Anglez 8

 

İkinci işlemi tekrar yaptıktan sonra ortaya böyle bir görüntü çıkacak. Şimdi çeviriyoruz ve 1-2 diye gösterilen yerden çivileme olarak girdiğimiz yerden iki ilmik alıyoruz.

Anglez (11)  Ve sonra tığın üzerinden kalın ilmikleri geçiriyoruz. Bir önceki resinden sonra bu görüntü karşımıza çıkıyor. Şimdi sırada turuncu oklar ile gösterilen yerlere dikey giriş yapıyoruz. Ve ikinci ve sonraki etapları tekrar tekrar uygulaya uygulaya devam ediyoruz.

Görüldüğü üzere Dantel Anglez tekniği & yapımı oldukça basit. Şimdi de size bu teknikle yapılmış bir kaç resim paylaşmak istiyorum.

 

2 thoughts on “Dantel Anglez Tekniği & Yapımı

Bir cevap yazın