Çiçekler İçin Pratik Bilgiler

Çiçeklerde dikkat edilecek hususlar:

Çiçeklerin tümüne ve onların hoşlanacağı yerlere göre çiçekli saksılar yapraklı saksılar ve küçük saksı çiçekleri olmak üzere üç ana grupta toplayabiliriz.

Çiçekli saksılar güneşten ve aydınlıktan hoşlanır. Bunların yerleri pencerelerin iç kenarları ya da pencere önlerindeki sehpalardır.

Yapraklı saksılar ise lastik ağacı, devetabanı, salon palmiyesi, açelya gibi uzun ömürlü ve yüksek boylu büyük yapraklı bitkiler olduğu için hollerle salon ve odaların köşelerine konabilir. Pencereden ışık almalarına da dikkat edilmelidir. Bunların saksılarının altına birer kap koymayı da unutmayın.

Küçük saksı çiçekleri ise eğrelti yaprak begonyası sansiverya gibi gösterişli yaprakları için yerleştirilen ufak bitkilerdir. Bunlar masalar ve sehpalar üzerinde durabilir.

Çiçekleri salon ve odalarınızda yerleştirirken göz önünde bulunduracağınız noktaların başlıcalarını şöyle özetleyebiliriz.

Bitkileri grup halinde bulundurmak istiyorsanız en az üçünü bir arada koymalısınız ve küçük boy bitkiler büyük bitkilerin arasında kaybolmamalıdır. Ayrıca bunları sadece kenarlara dizmeyiniz. Sarmaşık gibi bitkileri ya yüksek ya da merdiven şeklinde bir çiçekliğe koyarsanız yapraklı dallar bir şelale gibi aşağıya sarkarak odayı zenginleştirir.

Bitkileri daha çok odanızın koltuk kanepe veya sehpa koyamadığınız yerlerine yerleştiriniz. Eviniz merdivenliyse birkaç tane buralara da sıralayabilirsiniz. Çiçekleri koyduğunuz yerler loşsa onların canlılığını meydana çıkarmak için o köşeyi veya yeri ona göre aydınlatmalısınız.

Odaların dar kısımlarına konan yer sarmaşıkları aynı zamanda odanın daha geniş görünmesini sağlar.

Çiçeklerinizi bir yere koyarken renklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin pas rengi bir begonyayı bakır rengindeki bir halının üzerine koyacak olursanız bu iki rengin bir araya gelmesi çok zevksiz bir görünüm verir. Aynı zamanda yeşil bitkilerin de renginde ton farkı olabileceği için her yeşil mobilyanıza uymayabilir.

Bitkilerinizi yerleştireceğiniz yere onlara göre bir arkadaş da bulmalısınız. Örneğin bir akvaryumun yanına koyacağınız devetabanı yerini daha güzel bulmuş olur.

Yemek masanıza uzun saplı çiçek yerine sığ bir tas içine koyabileceğiniz bitki ve çiçekleri yerleştiriniz.

Bir cevap yazın