El İşi Nişan Tepsisi Yapımı

El İşi Nişan Tepsisi Yapımı

Evliliğe atılan adımların başında gelir nişan törenleri. Çiftlerin birbirlerine ömür boyu ayrılmama sözünü verdikleri ilk andır. Ve bu ilk ve özel zamanı en özel ve güzel şekilde organize etmek gerekir. Yüzüklerin takılmak için beklemeye alındığı nişan tepsisi de öyle sıradan bir tepsi olmamalıdır. İşte sizlere muhteşem bir nişan tepsisi örneği. Her detayda kendi el emeği olsun isteyen, el işi seven gelin adayları bu yazımızı kaçırmayın derim.

Malzemelerimiz:

  1. Polyester tepsi
  2. Beyaz akrilik boya
  3. Yağlı boya (kırmızı, kahverengi, sarı ve beyaz renklerde)
  4. Keten yağı
  5. Ahşap kalp kutu
  6. Ahşap muhabbet kuşu objeleri
  7. Kadife tutkalı
  8. Tepsinin rengine uygun toz kadife
  9. Süslemek için hazır güller

İlk olarak polyester tepsinin her yerini beyaz su bazlı akrilik boya ile iki kat boyayalım.

El İşi Nişan Tepsisi Yapımı (1)

Kuruduktan sonra yağlı boylarımızı bir kaba istediğimiz renk yoğunluğuna göre azar azar katarak karıştıralım. Verdiğim renklerin karışımıyla pudra bir renk elde edeceğiz. Karıştırdığımız boyaya biraz keten yağı katarak boyayı inceltelim. Hazırladığımız boyayı fırça ile tepsimize sürelim ve kurumadan bir bez yardımıyla silerek eskitme tekniği uygulayalım.

El İşi Nişan Tepsisi Yapımı (2) El İşi Nişan Tepsisi Yapımı (3)

Eğer silme işlemi bitmeden boya kurumaya başladıysa biraz keten yağı dökerek silmeye devam edelim ve eskitme işlemi bittikten sonra kurumaya bırakalım.

El İşi Nişan Tepsisi Yapımı (4)

 

Ahşap kutu ve objelere kadife tekniği uygulamak için sünger fırça ile kadife tutkalından sürelim tutkal şeffaflaşana kadar bekleyelim. Tutkal şeffaflaştıktan sonra toz kadifeden üzerlerine dökerek fazla bastırmadan eşit miktarda her yerine yedirelim. Elimize tutkal
değmeyene kadar kadifeyi dağıtmaya devam edelim.

El İşi Nişan Tepsisi Yapımı (5)

Daha sonra hazırladığımız kalp kutumuza silikon yardımıyla güllerden yapıştıralım.

 

El İşi Nişan Tepsisi Yapımı (6)

Nişanda kullanılacak makasa da aynı şekilde güller yapıştırabilirsiniz. Hazırladığımız kutu ve muhabbet kuşlarını tepsinin dilediğimiz yerlerine silikon yardımıyla yapıştıralım. Kolay gelsin.

El İşi Nişan Tepsisi Yapımı (7)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir