El İşi Dekoratif Kalemlik Yapımı

Soğuk kış günlerinde çalışma masanıza sıcacık aksesuarlar koymaya ne dersiniz? Alışılmış klasik kalemliklerinizi bir kenara kaldırıp kendi el emeğiniz olan şık bir kalemlik yapmayı eminim istersiniz. İşi biten konserve kutularınızı atmak yerine kalemlik için değerlendirerek hem geri dönüşüme katkıda bulunmuş olacaksınız hem de evlerinizde farklı bir tasarıma sahip olacaksınız.

Gerekli malzemelerimiz:
Yapacağınız kalemlik kadar teneke konserve kutusu.
Farklı renklerde orlon ip.
Örgü şişi veya kalın tığ.
Makas.
İğne iplik

İlk olarak teneke konserve kutusunu temizleyip kurulayalım. Daha sonra teneke kutunun çapının boyunda, dikildiği zaman kutu örgünün içine geçecek şekilde ayarlayalım ve orlon ipleri şişle örmeye başlayalım. Örgümüzü şişle örmek yerine tek şişle kutunun etrafında dolandırarak ta örebilirsiniz.

Örme işlemi, deseni, modeli tamamen sizin seçiminize kalmış bir şey. Dilerseniz tek renk örüp farklı renkteki şeylerle süsleme yapabilirsiniz ya da farklı renklerde farklı sıralarda örerek daha canlı ve neşeli bir kalemlik çıkarabilirsiniz. Örgü işleminiz kutunun boyuna geldiğinde kısa kalamayacak şekilde ölçerek örgüyü üstten keselim. İki ucunu bileştirip dikelim ve silindir oluşturalım. Hazırladığımız örgüyü teneke kutunun üzerine geçirelim.

İşte kışa uygun sıcacık kalemliğiniz hazır bile. Güle güle kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir